O projekcie
Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu „SCOB” Marcin Rękawek w Strzelcach Opolskich w partnerstwie Partnerstwie z Gminą Krapkowice (Ośrodkiem Pomocy Społecznej) oraz AL-MED D.Makieła, J.Makieła – Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej s.j.. rozpoczęło realizację Projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa w ramach Osi Priorytetowej VIII Integracja społeczna Działanie 8.1 „Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO 2014-2020).
pt. „Zdrowe Serce Seniora”
Celem projektu jest zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych dla osób starszych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, a tym samym danie im szansy na wydłużenie i poprawę jakości i bezpieczeństwa ich życia. Potrzeba realizacji projektu wynika z sytuacji demograficznej w woj. opolskim, tj. wzrostem liczby osób starszych (w tym z niepełnosprawnościami) zagrożonych wykluczeniem społecznym, tj. osób pow. 60 roku życia (wg danych statystycznych w w/w powiatach w roku 2014 w większości były to kobiety – średnio 55%), u których występują choroby naczyniowo-sercowe (po przebytej hospitalizacji) oraz wymagające opieki/nadzoru w życiu codziennym, a nie mają oni dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, rehabilitacyjnych, poprawiających ich stan zdrowia, funkcjonalność oraz ograniczających przedwczesną umieralność.
Wartość Projektu: 1 995 996,00 zł
Dofinansowanie Projektu z UE: 1 880 796,00 zł
Okres realizacji Projektu : od 15 listopada 2017r. do 31 grudnia 2019r.
W projekcie przewidziano następujące zadania:
· wyodrębnienie 180 os. grupy docelowej osób starszych (uczestników projektu) zagrożonych ubóstwem i./lub wykluczeniem społecznym, dla których przewidziano usługę teleopieki medycznej z wykorzystaniem tzw. „Opasek Opiekun” (Zegarek SOS).
· hybrydową rehabilitację kardiologiczną dla 180 osób starszych (uczestników projektu) zagrożonych wykluczeniem społecznym – pacjentów po hospitalizacji naczyniowo-sercowej.
Do kogo jest skierowany Projekt : Projekt jest skierowany zarówno dla osób starszych, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, mieszkających w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i/lub pracujących i/lub uczących się na terenie sześciu powiatów województwa opolskiego tj.:
a) powiat strzelecki
b) powiat krapkowicki
c) powiat kędzierzyńsko – kozielski
d) powiat opolski
e) powiat głubczycki
f) powiat prudnicki
Udział w Projekcie jest bezpłatny!
1. REKRUTACJA ORAZ KWALIFIKACJA ZDROWOTNA OSÓB STARSZYCH – której głównym zadaniem jest pozyskanie podstawowych informacji n/t epidemiologii chorobowej uczestników projektu, wstępnych informacji na temat dotychczasowych przebytych chorób, dotychczasowych zaleceń medycznych od lekarzy specjalistów oraz możliwości i predyspozycji uczestnictwa w poszczególnych zadaniach przewidzianych w projekcie, jak również rodzajów planowanego wsparcia medyczno-rehabilitacyjnego. Celem spotkania będzie także określenie stopnia niesamodzielności przyszłego Uczestnika Projektu wedle Skali Barthel.
2. TELEOPIEKA MEDYCZNA (TELEOPIEKA DŁUGOTERMINOWA OSÓB STARSZYCH) – ta forma wsparcia w projekcie adresowana jest przede wszystkim dla osób starszych (w tym niesamodzielnych/) borykających się z głównymi schorzeniami epidemiologicznymi wieku senioralnego np. choroby układu krążenia (choroby serca i nadciśnienie). W ramach projektu planuje się zapewnić dostęp do innowacyjnego TELESYSTEMU OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ dla 180. Osób, polegającym na ciągłym 24h nadzorze i monitorowaniu stanu zdrowia Uczestnika Projektu (pacjenta), przebywającego w warunkach domowych.
3. TELEREHABILITACJA KARDIOLOGICZNA OSÓB STARSZYCH (TRK) – jest ona jedną z nowoczesnych form i elementów kontynuowania rehabilitacji kardiologicznej dla pacjentów po przebytych chorobach i zabiegach układu krążenia w warunkach domowych. Opiera się na wykonywaniu przez pacjenta ćwiczeń fizycznych w domu pod nadzorem telemedycznym specjalistycznego ośrodka. Idea całej usługi polega na umożliwieniu dostępu do usług rehabilitacyjnej na odległość z wykorzystaniem sieci połączeń telekomunikacyjnych i Internetu. Telerehabilitacja kardiologiczna jest bezpieczna i efektywna zdrowotnie, a także zmniejsza niedogodności związane z dojazdem do ośrodka rehabilitacyjnego (czasochłonność, uciążliwość, koszty przejazdów) oraz umożliwia pogodzenie rekonwalescencji po przebytym zabiegu z codzienną aktywnością. Proponowany program TRK w swoich założeniach jest oparty na modelu hybrydowym, tj. łączącym rehabilitację ambulatoryjną (etap I) i domową (etap II). Celem tego modelu jest optymalizacja procesu wdrażania rehabilitacji w warunkach domowych.
1. Rekrutacja oraz kwalifikacja zdrowotna osób starszych.
2. Teleopieka medyczna (teleopieka długoterminowa osób starszych).
3. Telerehabilitacja kardiologiczna osób starszych
4. Personel Projektu.
– Liczba osób objętych usługami zdrowotnymi w programie: ogółem 360. osób, w tym: 198. Kobiet i 162. Mężczyzn;
– w tym: Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami zdrowotnymi w programie: ogółem 360. osób, w tym: 198. Kobiet i 162. Mężczyzn;
– Liczba osób objętych teleopieką medyczną: ogółem 180. osób, w tym: 99. Kobiet i 81. Mężczyzn;
– Liczba personelu służb świadczących usługi zdrowotne objętego wsparciem w programie: ogółem 6. osób, w tym: 2. Kobiety i 4. Mężczyzn;
– Liczba podmiotów leczniczych objętych wsparciem w programie świadczących usługi zdrowotne: ogółem : 2.
– Liczba innych podmiotów leczniczych objętych wsparciem w programie świadczących usługi zdrowotne: ogółem : 1.
– Liczba podmiotów leczniczych objętych wsparciem w programie świadczących usługi zdrowotne z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ): ogółem 1.